close
SCRIPTOO
AppMagazyn Panna MłodaINSTALL

Kameralne przyjęcia weselne, czy to nowy trend w ślubnych zwyczajach?

Kameralne wesela w Polsce wciąż nie są tak popularne, jak u naszych zachodnich sąsiadów, dlaczego tak jest?

W naszym kraju wesele kojarzy się z dużą, huczną imprezą, suto zastawionymi stołami oraz zabawą do białego rana. Czy to jedyny przepis na udane przyjęcie?

Jako konsultanci ślubni szanujemy polską tradycję. Często doradzamy naszym klientom jak wpleść elementy naszej pięknej kultury, a nawet folkloru w ich Wielki Dzień. Ślub i wesele to naprawdę poważna sprawa, najważniejsze wydarzenie w niejednej polskiej rodzinie. Nieraz słyszymy głosy zagranicznych gości, że Polacy potrafią się bawić, a nasze wesela to prawdziwa, wielka fiesta. To prawda! I nie dyskutujemy z tym wcale!

Naszym zdaniem co najmniej połowa sukcesu zależy od ludzi, którzy pracują w tym dniu dla młodej pary, a dla których wesela to całe życie, czyli usługodawcy. Fotografowie, filmowcy, floryści, zespoły, projektanci, szefowie kuchni, menadżerowie obiektów i inni artyści - ludzie z pasją. Bez ich kreatywności i zaangażowania branża ślubna nie wyglądałaby u nas tak wspaniale, jak wygląda. Każdy z nich dąży do tego, aby przyjęcia weselne, które obsługują były jedyne w swoim rodzaju i na najwyższym poziomie.

Od czego zależy pozostałe 50% sukcesu? Zdecydowanie od pary młodej i tego czy przy organizacji kierują się głosem serca, własnymi upodobaniami, czy tym co podpowiada rodzina lub znajomi. Kwestia wyboru sali, menu tradycyjne czy kuchnia nowoczesna, zaproszenie cioci, której para nie zna lub widziała kilka lat temu, budżet na dekoracje i kwiaty - tematy podejmowane z najbliższymi przed uroczystością, co do których obie strony mają zazwyczaj różne zdanie.

undefined

undefined

Pary najczęściej decydują się na zaproszenie sporej ilości gości nie ze względu na wspomnianą wcześniej tradycję, czy dlatego, że ich rodziny są duże, ale ulegają naciskom i namowom rodzin, które ingerują w tworzenie listy zaproszonych. I tu rodzi się jeden nurtujący nas i pary młode problem - duże, czy małe wesele, zalety i wady.

Jakie panuje przekonanie? Duże jest fajne. Dużo ludzi, lepsza zabawa. Z czym to się wiąże? Ciotki i kuzyni, których nie widzieliśmy latami, czasami znajomi z przypadku, czy nawet sąsiedzi z okolicy - bo tak wypada, bo taka jest „tradycja”. Co wynika z naszego doświadczenia? Kameralne wesela dają więcej możliwości, pozwalają na swobodę i powodują, że to wydarzenie jest jedyne w swoim rodzaju, zapamiętywalne!

undefined

undefined

Pary, które decydują się na małe wesela w rodzinnym gronie spędzają ten ważny, intymny czas z ludźmi najbliższymi, których znają bardzo dobrze, z którymi spędzają czas lub chcą go spędzać, a codzienna rzeczywistość nie pozwala im na tak częste spotkania, jakich by sobie życzyli. Co oznacza małe i kameralne przyjęcie? Nasze pary decydują się na to rozwiązanie zapraszając około 20-40 osób. Dużą zaletą oprócz komfortu spędzenia czasu z osobami bliskimi jest to, że podczas takiego przyjęcia weselnego mamy możliwość dopieszczenia naszych gości, poświęcenia im tyle uwagi, na ile zasługują. Para młoda jest w stanie zamienić kilka słów z każdym zaproszonym, który zasiada wraz z nimi do wspólnego stołu. Gościom daje to słuszne poczucie, że są ważni dla Panny Młodej i Pana Młodego, czują się zaopiekowani i wyjątkowi, a o to chodzi w organizacji przyjęcia. Kolejną, ogromną zaletą jest kwestia wyboru miejsca, w którym odbędzie się wesele. Oprócz dostępności sal, które standardowo oferują organizację wydarzeń dla większej ilości gości, można wyszukać wspaniałe lokacje, które zajmują się np. agroturystyką, czy proponują samą bazę noclegową w przepięknym otoczeniu natury, Dzięki temu można również w budżecie jaki poświęcilibyśmy na organizację wesela 100 osobowego zaproponować swoim gościom 2-3 dniowy pobyt na Mazurach lub Podhalu w cudnych okolicznościach przyrody i połączyć z kameralnym weselem, bo jest przecież tyle ładnych i fajnych obiektów idealnie stworzonych na małe śluby. Rodzinny ogródek obok domu również kusi swoim urokiem, rozstawiamy namiot, wypożyczamy niezbędne meble i gotowe!

Kameralne wesele to też okazja do doświadczenia ciekawych doznań kulinarnych. Zamiast standardowego, klasycznego menu, jedzenie może przygotować firma cateringowa serwująca rozmaite kuchnie świata, czy dania nowoczesne albo wyszukane potrawy, a to wszystko przygotowane na przykład w formule live cookingu. Czy da się to samo osiągnąć przy dużych weselach? Oczywiście że tak, natomiast pamiętajmy, że tu różnica zakresu budżetu będzie znaczna i to zdecydowanie.

undefined

undefined

Kolejnym argumentem jest możliwość mocnej indywidualizacji dekoracji i aranżacji przyjęcia. Wiemy, że nie dla każdego jest to pierwszorzędna sprawa, natomiast za przytulną atmosferę i wyjątkowość tego dnia również odpowiadają właśnie dodatki. Cudowne kompozycje kwiatowe, oryginalna zastawa stołowa, fajna retro strefa chillout pozwalająca gościom na chwilę wygodnie odpocząć od weselnej zabawy. Przy takich imprezach wszystkie te dekoracje są na pierwszym planie, zauważalny jest każdy detal co naprawdę tworzy klimat.

Zalet kameralnych wesel jest całe mnóstwo, wszystko przede wszystkim zależy od marzeń i koncepcji Pary Młodej, nie rodziców, rodzeństwa czy innych. Wiadomo, że wesele jest też dla tego grona osób i ich zdanie trzeba brać pod uwagę w pewnym stopniu tak, aby nie urazić ich uczuć i pozwolić cieszyć się tym dniem wspólnie z młodymi małżonkami, ale na Ich zasadach.

undefined

undefined

Ostatnim, praktycznym, ale jakże istotnym plusem jest oczywiście kwestia finansowa. Pamiętajcie jednak, że kameralne wesele możemy wyjść sporo taniej od tego dużego, ale nie musi. Zależne jest to jak zawsze od Nowożeńców. Pewne jest to, że przy tak wąskim gronie zaproszonych gości jakość przyjęcia będzie zdecydowane wyższa i zauważalna przy tym samym lub niższym budżecie jak ten prognozowany dla 100 osób wzwyż.

undefined

undefined

undefined

Jako konsultanci ślubni jesteśmy fanami mniejszych wesel. Umożliwiają nam wyszukiwanie co raz to nowszych inspiracji, pozwalając tworzyć coś, czego jeszcze nie było, a przede wszystkim wprowadzają świeżość, lekkość oraz zadowolenie, a także poczucie wyjątkowości naszych par i ich gości!

undefined

undefined

undefined

undefined

Tekst , organizacja i aranżacja - Talk About Love / konsultant ślubny www.talkaboutlove.pl 

Miejsce - Inspiracja Zabrze

Fotograf - Kornelia Kruczek www.korneliakruczek.pl 

Florystyka - Naboo Projekt z Natury www.naboo.pl 

Słodkości: Blueberry Cakery Pracownia Słodkiej Kreacji www.blueberrycakery.pl 

Sztućce i serwety - Mamy To-Wypożyczalnia Dekoracji

Papeteria: This or That kaligrafia@letterpress www.thisorthat.pl 

Żywica - materiał na winiety - Ali Resin

Prosecco Van - The Sunny Van-Prosecco and other stories

Biżuteria - OhBride

Fryzura - Pięknie Spięte by Patrycja Stępniak

Wizaż - Mały Wersal makeup room - Marta Podlejska

Suknia ślubna - Salon White Warszawa www.salonwhite.pl 

Buty - Yes I Shoe www.yesishoe.pl 

Modelka - Ilona

Model - Adrian